دانشمندان به دنبال ابزاری برای «دیدن» خواب افراد

دانشمندان به دنبال ابزاری برای «دیدن» خواب افراد

گاهی خواب ها آنقدر جذاب و رویایی هستند که دوست دارید ماجرای آن را برای دوستان خود تعریف کنید؛ اما چه سود که هر چه شما از عجایب رویایهای خود بیشتر بگویید؛ آنها بیشتر گیج شده و کمتر از چند و چون آن سر در خواهند آورد. در واقع اگر دوستانتان می توانستند این خواب ها را شخصاً ببینند، به شما ایمان می آوردند! اما نگرانی به دل راه ندهید، چرا که محققان ژاپنی موفق به توسعه و پیشرفت الگوریتم های خاص یادگیری شده اند که می تواند به «دیدن» خواب ها و رویای مردم کمک کند.

هر چند دیدن خواب و رویای دیگران می تواند آرزویی باشد که در آینده دور محقق شود، اما محققان دانشگاه کیوتو در ژاپن موفق شده اند تا حدی به تحقق این آرزوی دیرینه نزدیک شوند. دستاورد این دانشمندان که در تازه ترین شماره از مجله ساینس (Science) به چاپ رسیده است مؤید این مدعا است. این گروه تحقیقاتی در پایان مقاله ی علمی خود جمع بندی کرده است که می تواند با استفاده از الگوریتم های یادگیری تا حدودی به تجربه ی تصویری در حین خواب دسترسی پیدا کرد.

این محققان با استفاده از اسکن های مغزی MRI، بهره از نرم افزارهای یادگیری مخصوص و کتابخانه ای از تصاویر آن لاین می کوشند تا الگوریتم های یادگیری ویژه ای را تهیه نمایند که بتوان از آن برای سنجش نمونه های آزمایشی در حین خواب بهره برد. آنچه که آنها یافته اند عبارتست از ابزاری برای ارزیابی فعالیت های مغزی در طول خواب و ارتباط این اطلاعات با تصاویری که پیشتر در بانک اطلاعاتی برنامه گنجانده شده است.

البته این سامانه هنوز قادر به تصویر سازی و تهیه خروجی لازم با توجه به محتوای خواب افراد نیست؛ اما در حال حاضر می تواند بین افراد یا مکانهایی که در خواب دیده می شوند تمیز دهد. با این حال روش فعلی تنها دارای دقتی معادل ۶۰ درصد است و دانشمندان امیدوارند که این فناوری را در آینده ی زود ارتقا دهند.

نظر شما چیست؟ توسعه ی چنین سامانه هایی چه تاثیری بر انسان آینده خواهد داشت. آیا این دستگاه ها زمینه ساز ظهور همان دنیای وحشتناکی نخواهند بود که سالها پیش جورج اورول در کتاب ۱۹۸۴ معروف خود صدها صفحه درباره اش نوشته است؟

اشتراک گذاری در فیس بوک به اشتراک بگذارید تویت کنید ! استامپ در دیگ به اشتراک بگذارید اضافه کردن به خوشمزه ها اشتراک گذاري در فرندفيد

برچسب‌ها:

 

درباره نویسنده : حسین آقازاده

 

علاقه زیادی به فناوری‌های نو، انواع و اقسام گجت‌ها و دنیای رایانه دارم و مدتی است که در این حوزه می‌نویسم. خوشحال می‌شوم تا نقطه نظرات خود را با من هم در میان بگذارید.
اگر مایلید تا مقاله یا متنی برای شما بنویسم یا ترجمه کنم، حتماً با من در تماس باشید:
hossein.ag@outlook.com

مقالات منتشر شده در سایت